EVROPSKA KOMISIJA: NAD AGENCIJO ZA VARSTVO KONKURENCE PREVELIKE OVIRE IN FINANČNI REZI

Prejšnji teden je Evropska komisija Sloveniji predlagala osem priporočil na poti okrevanja, obenem pa objavila Oceno nacionalnega reformnega programa in programa stabilnosti za leto 2014 za Slovenijo.)

 

V tej oceni Evropska komisija izrecno opozarja na ovire, ki jih ima pri svojem delovanju Javna agencija RS za varstvo konkurence, zato smo na to oceno na Agenciji dolžni opozoriti ustrezne institucije in javnost.

Evropska komisija problematizira povsem nepotrebne zakonodajne ovire za učinkovito delo Agencije za varstvo konkurence in čezmeren nadzor, ki ga izvajata zlasti  Ministrstvo za gospodarski razvoj in tehnologijo ter upravni inšpektorat Ministrstva za notranje zadeve.

Opozarja še na okoliščino, da je bil proračun Agencije znižan za 10 odstotkov. To je ne samo bistveno več od povprečnega znižanja v javnem sektorju, temveč tudi v izrecnem nasprotju z istimi priporočili EU iz leta 2013, ki so že takrat navajala, da naj se proračun Agencije okrepi.

Kljub (pre)številnim opisanim oviram je Agencija v letu 2013 bistveno povečala svojo učinkovitost (priloga). Za učinkovito varstvo konkurence je zelo pomembno, da so svojo aktivnost povečala tudi sodišča in da so bile najpomembnejše odločbe Agencije iz lanskega leta potrjene in so danes pravnomočne.

Zastavlja se torej vprašanje, zakaj je bila kljub izrecno drugačnemu predlogu iz EU posebej visokega proračunskega znižanja deležna prav Agencija za varstvo konkurence. In zakaj je kljub temu, da sodišča njene odločbe potrjujejo potreben nadzor Upravne inšpekcije. Delo Agencije sodišč ima namreč vse večje pozitivne in prepoznavne učinke na potrošnike in vsakdanje gospodarsko življenje v Sloveniji.

Agencija od prihodnje vlade pričakuje, da bo navedena priporočila upoštevala in Agenciji omogočila normalno delo.

 

OZADJE

 

-izvlečki iz Ocena nacionalnega reformnega programa   

http://ec.europa.eu/europe2020/pdf/csr2014/swd2014_slovenia_sl.pdf (stran 23 in 24):

 

Proizvodni in storitveni trgi potrebujejo učinkovit nadzor, vendar se Javna agencija RS za varstvo konkurence še vedno sooča z grožnjami za njeno neodvisnost. Agencija je bila pri dodelitvi sredstev iz proračuna za leto 2014 deležna velikih rezov (sredstva za agencijo so se zmanjšala za okrog 10 %, kar je veliko več od povprečnega zmanjšanja stroškov v javnem sektorju), kar vpliva na njeno poslovanje, zlasti na sposobnost izvajanja inšpekcij, ter ji skoraj onemogoča udeležbo pri evropskem in mednarodnem sodelovanju. Poleg tega je njene izdatke s proračunskega vidika zelo podrobno pregledalo Ministrstvo za gospodarski razvoj in tehnologijo, česar zakonodaja ne zahteva. Ta čezmeren nadzor nad izdatki agencije in nenehne upravne preiskave dejavnosti agencije, vključno s končnimi odločitvami, ki jih je potrdilo sodišče, vplivajo na njeno neodvisnost in tekoče poslovanje ter lahko prek informacij, ki uhajajo medijem, škodijo njenemu ugledu. Za razliko od drugih agencij Agencija RS za varstvo konkurence tudi nima pooblastil za neposredno nalaganje glob podjetjem, če izda upravno odločbo, s katero je bila ugotovljena kršitev predpisov EU o konkurenci. Namesto tega mora po sprejetju upravne odločbe izvesti ločene postopke v zvezi z manjšimi prekrški, v katerih opredeli odgovorne fizične osebe, da lahko naloži globo vpletenim podjetjem. Postopek je še bolj zapleten zaradi dejstva, da se je na upravno odločbo in odločbo glede manjšega prekrška, s katerim se naložijo globe, mogoče pritožiti pri različnih pritožbenih sodiščih. To podvajanje postopkov zmanjšuje učinkovitost agencije in bi lahko privedlo celo do omejenega nalaganja glob ali nezadostnega odvračanja.

 

-izvleček iz Priporočil (točka 8)

http://ec.europa.eu/europe2020/pdf/csr2014/csr2014_slovenia_sl.pdf (stran 9):

 … Zagotovi zadostno in neodvisno financiranje Javne agencije RS za varstvo konkurence ter poveča njeno institucionalno neodvisnost.

Za slepe in slabovidne(CTRL+F2)
barva kontrasta
velikost besedila
označitev vsebine
povečava