Odločba AVK o prepovedani vezavi ISDN in ADSL je postala pravnomočna

Upravno sodišče Republike Slovenije je pritrdilo Javni agenciji RS za varstvo konkurence (AVK), ki je v svoji odločbi ugotovila, da je podjetje Telekom Slovenije zlorabljalo prevladujoči položaj, s tem ko je pogojevalo priključitev širokopasovnega internetnega dostopa ADSL s predhodnim zakupom telefonskega priključka ISDN.

 

Podjetje Telekom Slovenije je od 1. 12. 2002 do 5. 9. 2005 operaterjem – internetnim ponudnikom pogojevalo priključitev ADSL s predhodnim zakupom ISDN priključka s strani končnih uporabnikov, čeprav ga ti niso potrebovali in to tehnično ni bilo nujno. Tako je Telekom škodoval potrošnikom in omejeval tehnični napredek.

 

Zaradi časovne oddaljenosti je zadeva s prekrškovnega vidika sicer absolutno zastarala, vendar se je AVK zaradi legitimnega interesa odločila za dopolnitev postopka. Gre namreč za izkoriščevalsko zlorabo s strani Telekoma Slovenije in glede na to, da je to podjetje še danes upravljavec ključne omrežne infrastrukture za zagotavljanje telekomunikacijskih storitev, ga to postavlja v položaj, ki mu omogoča ponovne kršitve pravil konkurence.

 

Upravno sodišče se z navedenim legitimnim interesom strinja in poudarja, da je to sporočilo podjetjem, kako je (in) bo AVK ravnala v primeru, ko bo ugotovila protikonkurenčna ravnanja. Poleg tega bo odločba v pomoč oškodovanim potrošnikom pri morebitnih odškodninskih zahtevkih. V skladu z 62. členom Zakona o preprečevanju omejevanja konkurence zastaranje namreč ne teče v času od začetka postopka do dneva, ko je postopek pravnomočno končan, kar je z izdajo sodbe Upravnega sodišča.

 

Iz ugotovitev pravnomočne odločbe izhaja, da je podjetje Telekom Slovenije vezavo vzdrževalo kljub obstoju univerzalnih razcepnikov, ki so bili standardizirani od novembra 2002, njihove dobavljivosti pa sploh ni raziskovalo, dokler ni v drugi polovici 2004 posredovala Agencija za pošto in elektronske komunikacije (danes Agencija za komunikacijska omrežja in storitve). Podjetje Telekom Slovenije je potem po nabavni ceni po manj kot 10 EUR na kos septembra 2005 sklenilo pogodbe o dobavi navedenih razcepnikov in 5. 9. 2005 končno ponudilo ADSL tudi brez predhodnega zakupa ISDN priključka. Sodišče je presodilo, da je škoda za potrošnike nedvomno izkazana s stroškom za ISDN priključnino (cca. 105,2 EUR) poleg stroškov za ADSL (tudi 105,2 EUR). Pri tem ni pomembno, da je šlo za enkraten strošek, kot tudi ne, da je s tem potrošnik pridobil govorno storitev. Produkta sta namreč tehnično neodvisna, potrošnik pa bi, če ne bi bilo vezane prodaje, (lahko) kupil le zavezujoči produkt (ADSL), ne pa tudi vezanega (ISDN priključek). V zvezi z navedbami podjetja Telekom Slovenije, da je bila vezava z ISDN kot bolj učinkovita v korist potrošniku, je sodišče poudarilo, da ni jasno, zakaj je bila učinkovita odložitev nabave univerzalnih razcepnikov za skoraj tri leta od njihove standardizacije. Sodišče se je strinjalo z oceno Agencije, da če je bil cilj podjetja Telekom Slovenije zagotoviti večjo pokritost z ISDN priključki, bi lahko ta cilj zasledoval z aktivnim oglaševanjem in drugim legitimnim spodbujanjem nakupa ISDN priključkov, vendar tako, da je uporabnikom omogočena prosta odločitev o vrsti telefonskega priključka, oziroma da bi sam ISDN priključek lahko strankam z ADSL storitvijo zagotavljal brezplačno.

 

V postopku, ki se je pričel 04. 10. 2004, je AVK (takrat Urad) 31. 3. 2008 izdala odločbo št. 3072-2/2004-81, s katero je ugotovila kršitev, vendar je 18. 11. 2009 Upravno sodišče RS odločbo odpravilo in zadevo vrnilo Agenciji v ponoven postopek. Agencija je nato 25. 10. 2013 izdala novo odločbo, ki je z zavrnitvijo tožbe postala pravnomočna.

Za slepe in slabovidne(CTRL+F2)
barva kontrasta
velikost besedila
označitev vsebine
povečava