Sodišče potrdilo sklep Agencije o denarni kazni zaradi oviranja preiskave

Javna agencija Republike Slovenije za varstvo konkurence (v nadaljevanju: Agencija) sporoča, da je Vrhovno sodišče Republike Slovenije s sodbo z dne 26. 11. 2013 potrdilo sklep Agencije, s katerim je ta podjetju PRODUKCIJA PLUS d.o.o. v skladu z 31. členom ZPOmK-1 naložila denarno kazen zaradi oviranja preiskave v višini 105.000 EUR, kar predstavlja 0,2 % njegovega letnega prometa, medtem ko ZPOmK-1 za oviranje preiskave predvideva denarno kazen v višini do 1 % letnega prometa podjetja. Podjetje PRODUKCIJA PLUS d.o.o. je dne 11. 8. 2011 oviralo pooblaščene osebe Agencije pri izvajanju pooblastil iz drugega odstavka 29. člena ZPOmK-1, pri čemer pooblaščenim osebam Agencije ni dovolilo vstopa v poslovne prostore podjetja in izvedbe preiskave, zaradi česar je Agencija podjetju PRODUKCIJA PLUS d.o.o. naložila plačilo denarne kazni v višini 105.000 EUR. Vrhovno sodišče je v svoji sodbi poudarilo, da obstaja sodelovalna dolžnost podjetja, ki je predmet preiskave, in sicer vsaj v minimalnem obsegu, t.j. da npr. odpre vrata poslovnih prostorov in pooblaščenim osebam Agencije pokaže, kje se nahaja dokumentacija, ki jo te želijo pregledati. Te sodelovalne dolžnosti podjetja ni bilo in v tem se kaže oviranje preiskave v v obravnavani zadevi. Zakon daje pooblaščenim osebam Agencije pooblastilo, da vstopijo v vsak prostor, zemljišče in prevozno sredstvo na sedežu preiskovanega podjetja in na drugem kraju, na katerem podjetje samo ali drugo podjetje po njegovem pooblastilu opravlja dejavnost in posle, iz katerih izhaja verjetnost kršitve določb ZPOmK-1 ali PDEU. Prav tako imajo pooblaščene osebe Agencije pooblastilo, da na podlagi prvega odstavka 31. člena ZPOmK-1, kadar podjetje ne dovoli vstopa v prostore ali ga ovira ali ne dovoli dostopa do poslovnih knjig ali druge dokumentacije ali ga ovira ali kako drugače ovira preiskavo ali če se to utemeljeno pričakuje, vstopijo v prostore ali dostopajo do poslovnih knjig ali druge dokumentacije proti volji podjetja ob pomoči policije, posledično pa je za tovrstno oviranje preiskave s strani podjetja pričakovati izrek denarne kazni zaradi oviranja preiskave, kot v primeru podjetja PRODUKCIJA PLUS d.o.o.

 

Agencija v povezavi s citiranim sklepom sporoča še, da je dne 25. 10. 2013 v postopku ugotavljanja kršitve 9. člena ZPOmK-1 in 102. člena PDEU, ki ga vodi zoper podjetje GEOPLIN d.o.o. Ljubljana, tudi podjetju GEOPLIN d.o.o. na podlagi 31. člena ZPOmK-1 naložila denarno kazen zaradi oviranja preiskave. Podjetje GEOPLIN d.o.o. je oviralo pooblaščene osebe Agencije pri izvajanju pooblastil iz drugega odstavka 29. člena ZPOmK-1 tekom opravljanja preiskave v podjetju GEOPLIN d.o.o. dne 17. 7. 2013 in 18. 7. 2013. V skladu s četrtim odstavkom 29. člena ZPOmK-1 imajo podjetja, ki so predmet preiskave, aktivno sodelovalno dolžnost, in sicer morajo pooblaščenim osebam Agencije, kot je v svoji sodbi izrecno poudarilo Vrhovno sodišče, omogočiti dostop do prostorov in dokumentacije ter aktivno pomagati pri iskanju želenih podatkov in dokumentacije. Pasivnost podjetja pri iskanju želene dokumentacije in zgolj golo omogočanje dostopa do prostorov in dokumentacije je treba šteti kot zavračanje sodelovanja in oviranje preiskave. Agencija je primeru podjetja GEOPLIN d.o.o. sledila praksi, začrtani v zadevi PRODUKCIJA PLUS d.o.o., ki jo je v celoti potrdilo tudi Vrhovno sodišče Republike Slovenije, in podjetju GEOPLIN d.o.o. naložila denarno kazen v višini 0,2 % njegovega letnega prometa.

 

Agencija pojasnjuje, da ima podjetje GEOPLIN d.o.o. možnost vložitve pravnega sredstva zoper navedeni sklep. Dejstvo, da je bil naveden sklep izdan, ne pomeni, da je podjetje, zoper katerega Agencija vodi postopek, kršilo ZPOmK-1 in PDEU, niti ne prejudicira izida samega postopka. Agencija bo tekom postopka stranki postopka zagotovila vse procesne pravice in kavtele, ki jih ZPOmK-1 zagotavlja strankam v postopku ugotavljanja kršitve določb ZPOmK-1.

 

Za slepe in slabovidne(CTRL+F2)
barva kontrasta
velikost besedila
označitev vsebine
povečava