Priloga pripravljalne vloge z dne 26.06.2015 kot dopolnjena z vlogo z dne 28.7.2015

 

 

PREDLOG KOREKTIVNIH UKREPOV

 

V POSTOPKU PRESOJE KONCENTRACIJE  PODJETIJ

 

GEN-I, trgovanje in prodaja električne energije, d.o.o.

in

ELEKTRO ENERGIJA, podjetje za prodajo elektrike in drugih energentov, svetovanje in storitve, d.o.o.

 

 

Splošno

 

Agencija lahko skladno z določbo 51. člena ZPOmK-1, na predlog priglasitelj, sprejme korektivne ukrepe, s katerimi se odpravi resen sum o skladnosti koncentracije s pravili konkurence[1]. Ureditev povsem sledi pravilom, ki veljajo za presojanje koncentracij s strani Evropske komisije[2],  saj tudi odločba Evropske komisije lahko vsebuje pogoje in obveznosti, s katerimi zagotovi, da udeležena podjetja izpolnijo obveznosti, ki jih imajo do Komisije glede tega, da naredijo koncentracijo združljivo s skupnim trgom.

 

Priglasitelj s ciljem odprave kakršnihkoli pomislekov glede skladnosti predmetne koncentracije s pravili konkurence, predlaga sprejem korektivnih ukrepov v smeri a) zagotavljanja nadaljnjega neodvisnega tržnega nastopanja na trgu med v koncentraciji udeleženimi podjetji in skupino Petrol d.d. in sicer na podlagi preprečitve pretoka občutljivih informacij; ter b) preprečitve možnosti zvišanja tržnih cen na segmentu gospodinjskih odjemalcev in malih poslovnih odjemalcev z definiranjem cenovne kapice.      

 

1.    Preprečitev pretoka občutljivih informacij

1.1 Korektivni ukrep

V izogib pomislekom glede morebitnega vštevanja družbe Petrol v tržni delež združenega podjetja in v izogib dvomu glede vodenja samostojne in neodvisne tržne politike tudi v bodoče, priglasitelj predlaga korektivne ukrepe, kot sledi v nadaljevanju[3]:

 

1)    Priglasitelj se zavezuje, da bo sprejel in uveljavil vse potrebne ukrepe, s katerimi bo preprečil pretok kakršnihkoli tržno občutljivih informacij med družbama GEN-I, d.o.o. in Elektro Energija d.o.o. na eni strani in družbo Petrol, Slovenska energetska družba, d.d., Ljubljana, ter še posebej njenima družbama IG Energetski sistemi d.o.o. in Petrol Energetika d.o.o. (v nadaljevanju skupno imenovane »družba Petrol«) na drugi strani.

2)    Priglasitelj bo vzpostavil ustrezna pravila, postopke in fizične prepreke (skupaj imenovani »požarni zid«), s katerimi bo:

a)    ustrezno preprečil pretok vseh tržno ali komercialno občutljivih informacij o poslovanju na slovenskem maloprodajnem trgu kot tudi na mednarodnih veleprodajnih trgih. Pri tem bo posebej poskrbljeno, da bodo informacije o cenovni politiki in tržnih strategijah Priglasitelja dostopne izključno zaposlenim priglasitelja in ne bodo dostopne oziroma posredovane zaposlenim, zastopnikom, svetovalcem in pooblaščencem družbe Petrol (»osebe družbe Petrol«) v kakršnikoli obliki.

b)    ustrezno prilagodil proces kontrolinga in poročanja na način, da bodo vse informacije vezane na posamezne blagovne znamke oziroma energente dostopne le zaposlenim Priglasitelja, navzven pa bodo posredovane informacije izključno v agregirani obliki. Iz procesa poročanja bodo posebej izvzete vse informacije vezane na trženje, cenovno politiko  in prodajno strategijo.

3)    Priglasitelj se zavezuje, da bo za implementacijo »požarnega zidu« sprejel in v roku  enega meseca po izdaji odločbe s strani Agencije uveljavil »Pravilnik za preprečitev pretoka informacij« (v nadaljevanju Pravilnik).

4)    Pravilnik bo uredil področja dela in osebe, ki imajo zaradi svojega dela dostop do občutljivih informacij (»območje zaupnosti«) z namenom vzpostavitve ovir za namerni ali nenamerni pretok občutljivih informacij iz območja zaupnosti osebam družbe Petrol, ki takšnega dostopa ne smejo imeti.

5)    Požarni zid bo s pravilnikom vzpostavljen na sledeč način:

a)    prepovedan bo prenos tiskanih ali elektronskih dokumentov, ki vsebujejo občutljive informacij osebam družbe Petrol

b)    prepovedano bo neposredno ali posredno ustno komuniciranje občutljivih informacij z osebami družbe Petrol, in

c)     prepovedan bo prenos ali komuniciranje občutljivih informacij osebam, za katere priglasitelj ve ali moral vedeti ali sklepati, da jih bodo posredovali naprej osebam družbe Petrol.

6)    Za nadzor nad izvajanjem Pravilnika in poročanje o izvedenih ukrepih bo Priglasitelj imenoval in pooblastil osebo, zaposleno pri Priglasitelju, ki ni vpeta v prodajne ali tržne aktivnosti Priglasitelja.

 

 

1.2 Obveznosti za izpolnitev in nadzor nad ukrepom

 

Priglasitelj se zavezuje uveljaviti zgoraj omenjeni pravilnik na način, da ga bo sprejela uprava priglasitelja ter ga posredovala v vednost vsem zaposlenim pri priglasitelju, da se bodo lahko na običajen način seznanili z vsebino omenjenega pravilnika.

 

1.3 Rok za izpolnitev ukrepa

 

Priglasitelj mora ukrep izpolniti v 30 dneh od izdaje odločbe o dovoljenosti koncentracije in Agenciji posredovati dokazilo o izpolnitvi ukrepa.

 

1.4 Obrazložitev ukrepa

 

Predlagani ukrep zagotavlja prepreko pri izmenjavi občutljivih informacij med dvemi podjetji in posledično nadaljnjo ločeno in neodvisno poslovanje vsakega od dveh dobaviteljev električne energije. Navedeno pomeni, da si bosta obe podjetji, kljub kapitalski povezavi, še naprej konkurirali na trgu dobave električne energije. Z vidika presoje bodočih učinkov koncentracije je torej podjetja iz skupine Petrol šteti med konkurente združenega podjetja, kar pomeni, da tržnih deležev skupine Petrol ne gre prištevati k deležem združenega podjetja. Združeno podjetje tako ne bo moglo z usklajeno poslovno politiko izkoriščati tržnega položaja podjetja Petrol, temveč ravno nasprotno, z njim si bo konkuriralo na enak način kot z ostalimi dobavitelji na trgu.

 

 

2.    Omejitev dviga cen

2.1 Korektivni ukrep

 

Kot že predhodno pojasnjeno v dosedanjih vlogah, je slovenski trg z električno energijo razvit do stopnje, kjer ne obstajajo niti ovire za odjemalce, če se odločijo za menjavo dobavitelja, niti ovire za vstop novih dobaviteljev na trg. Zamenljivost produkta električne energije je 100% oziroma popolna, saj dejansko ni mogoče ločevati med električno energijo enega ali drugega dobavitelja. Zaradi tega razloga je možnost dviga cen praktično neizvedljiva, zaradi česar ni mogoče realno pričakovati, da bi imeli združeni podjetji spodbudo za morebiten dvig cen. Ne glede na to in v izogib pomislekom glede morebitnega dvigovanja cen katerega od udeležencev koncentracije, pa priglasitelj predlaga korektivne ukrepe, kot sledi:

1)     Priglasitelj se zavezuje, da v obdobju 5 let od izdaje odločbe ne bo spremenil rednega cenika družbe GEN-I d.o.o. za dobavo gospodinjskim odjemalcem na način, da bi povišal ceno električne energije nad višino cene, ki je bila določena v ceniku, veljavnem na dan izdaje odločbe.

2)    Priglasitelj se zavezuje, da v obdobju 5 let od izdaje odločbe ne bo spremenil rednega cenika družbe GEN-I d.o.o. za dobavo malim poslovnim odjemalcev na način, da bi povišal ceno električne energije nad višino cene, ki je bila določena v ceniku, veljavnem na dan izdaje odločbe.

3)    Priglasitelj se zavezuje, da v obdobju 5 let od izdaje odločbe ne bo spremenil rednega cenika družbe Elektro Energija d.o.o. za dobavo gospodinjskim odjemalcem na način, da bi povišal ceno električne energije nad višino cene, ki je bila določena v ceniku, veljavnem na dan izdaje odločbe.

4)    Priglasitelj se zavezuje, da v obdobju 5 let od izdaje odločbe ne bo spremenil rednega cenika družbe Elektro Energija d.o.o. za dobavo malim poslovnim odjemalcem na način, da bi povišal ceno električne energije nad višino cene, ki je bila določena v ceniku, veljavnem na dan izdaje odločbe.

5)    Priglasitelj se zavezuje, da v tem istem obdobju ne bo uveljavil nobenega novega akcijskega cenika, v katerem bi odjemalci imeli višjo ceno od cen po rednem ceniku.

6)    Gornje točke 1 do vključno 5 se nanašajo zgolj na element cene, ki se nanaša na dobavljeno električno energije, ne pa tudi na višino omrežnine, trošarine ter drugih javnih dajatev in davščin, ki se obračunavajo na dobavljeno električno energijo.

7)    Ne glede na gornje točke 1 do 6, je izključno v primeru nastopa bistveno spremenjenih razmer na veleprodajnem trgu z električno energijo, priglasitelj upravičen enkrat v celotnem 5 letnem obdobju trajanja zavez, vendar ne prej kot po preteku 3 let od izdaje odločbe, predlagati AVK ustrezno prilagoditev zavez.«

 

2.2 Obveznosti za izpolnitev in nadzor nad ukrepom

 

Priglasitelj se zavezuje, da bo od izdaje odločbe Agenciji redno posredoval poročilo o izvajanju ukrepa, ki bo vsebovalo veljavne cenike električne energije priglasitelja in prevzetega podjetja, ki veljajo za dobavo gospodinjskim odjemalcem oziroma malim poslovnim odjemalcem, iz katerih bo razvidno, da ni prišlo do dviga cen v nasprotju s predlaganim ukrepom.

2.3 Rok za izpolnitev ukrepa

 

Priglasitelj bo posredoval poročilo o izvajanju ukrepa Agenciji posredoval vsakih 6 mesecev.

 

2.4. Obrazložitev ukrepa

 

Agencija je odločitev o uvedbi presoje nameravane koncentracije oprla na oceno, da bi lahko združitev dveh konkurentov na trgu prodaje električne energije na drobno končnim odjemalcem odpravila konkurenčni pritisk za družbo GEN-I, ki bo hkrati deležen večje tržne moči na trgu. V izogib sumu, da bi poskušalo združeno podjetje izkoriščati svoj položaj na trgu na račun končnih kupcev električne energije, je priglasitelj predlagal korektivni ukrep v obliki cenovne kapice pri cenah za dobavo električne energije gospodinjskim in malim poslovnim odjemalcem. Priglasitelj je že pojasnil, da zaradi specifičnosti trga in absolutne zamenljivosti produkta ni verjetno, da bi prišlo do porušenja konkurence na tem trgu, vendar pa predlagan korektivni ukrep v celoti odpravlja sum, da bi združeno podjetje s pomočjo svoje tržne moči škodljivo vplivalo na konkurenco na upoštevnem trgu. Ukrep preprečuje, da bi združeno podjetje s poviševanjem cen povečevalo svoj dobiček na račun neodzivnih končnim odjemalcev, ter zagotavlja ravno nasprotno, torej da bodo sinergijski učinki koncentracije preneseni na končne kupce električne energije.

 

Priglasitelj predlaga trajanje predmetne zaveze za obdobje 5 let od izdaje odločbe, pri čemer se priglasitelj zavezuje, da znotraj omenjenega obdobja veljavnosti ne bo poviševal rednih cenikov družb GEN-I oz. Elektro Energija glede oskrbe gospodinjskih in malih poslovnih odjemalcev. Upoštevaje trajanje samih zavez in s trajanjem povezano večje tveganje bistvenih sprememb na veleprodajnem trgu, ki bi lahko imele učinek nasproten namenu zavez, priglasitelj v 7. točki zavez dodatno predlaga varovalko, ki bi ob predhodnem soglasju AVK omogočila ustrezno prilagoditev obstoječih zavez nastalim razmeram. Navedeno prilagoditev bi bil priglasitelj v primeru nastopa omenjenih sprememb upravičen predlagati samo enkrat v celotnem petletnem obdobju trajanja zavez, pri čemer pa le te ne more predlagati prej kot po preteku 3 let od izdaje odločbe.

 

V izogib različnim interpretacijam, kdaj gre dejansko za takšno bistveno spremembo, da je priglasitelj upravičen predlagati ustrezno prilagoditev, je glede na značilnosti in zakonitosti omenjenega trga smiselno kot takšno šteti že morebitno spremembo cene električne energije na veleprodajnem trgu za 10% in sicer gledano od dneva izdaje odločbe, saj takšna spremembe že nakazuje na večje strukturne spremembe bodisi na strani proizvodnje, odjema ali prenosa električne energije med sosednjimi trgi bodisi v spremenjeni širše-evropski energetski politiki. Obstoj bistveno spremenjenih okoliščin je tako utemeljeno presojati glede na spremembo vrednosti madžarskega borznega indeksa HUPX (oziroma drugega, za slovensko tržišče relevantnega borznega indeksa) za terminski letni produkt pasovne energije in sicer, upoštevaje vrednost indeksa HUPX objavljenega na spletni strani https://www.hupx.hu/en/Market%20data/Pages/adatok.aspx?remsession=1&reporttype=phf, pri čemer se za vrednost indeksa upošteva obračunska cena (rubrika »Settlement Price«) za terminski letni produkt pasovne energije za relevantno prihajajoče leto (npr. »YR-19«; rubrika »Base instruments«), pri čemer se odčitana vrednost ob tem primerja z referenčno vrednostjo enakega produkta na dan izdaje odločbe (t.j. terminski letni pasovni produkt z oznako »YR-16«). Na podlagi nastopa bistveno spremenjenih okoliščin na veleprodajnem trgu skladno s predhodno opisanimi kriteriji je priglasitelj upravičen Agenciji podati vlogo za izdajo soglasja za prilagoditev cenikov oziroma prilagoditev samih zavez in sicer sorazmerno glede na nastalo spremembo.

 



 

[1]UVK, kot predhodnik Agencije, se je te možnosti poslužil v zadevi Petrol – Ina, odločba št. 3071-4/99-35 z dne 03. 01. 2000.

[2]Prim. Uredba Sveta (ES) št. 139/2004 z dne 20. januarja 2004 o nadzoru koncentracij podjetij (Uradni list EU, št. L 24, 2004), člen 6(2) in 8(2) in Sporočilo Komisije o korektivnih ukrepih, dopustnih po Uredbi Sveta (ES) št. 139/2004 in poUredbi Komisije (ES) št. 802/2004(Uradni list EU, št.  C 267, 2008).

[3]Podoben korektivni ukrep je bil predlagan in tudi sprejet s strani Evropske komisije v zadevi št. COMP/M.2268 -PERNOD RICARD / DIAGEO / SEAGRAM SPIRITS, str. 5 predlaganih zavez.

Za slepe in slabovidne(CTRL+F2)
barva kontrasta
velikost besedila
označitev vsebine
povečava